4 pomysły na nietypową domową biblioteczkę

Dawniej o prywatne biblioteczki w domach dbano z niemal uświęconym namaszczeniem. Wyjątkowo cenne egzemplarze z domowego księgozbioru przekazywano z pokolenia na pokolenie oraz dbano o ich godne wyeksponowanie na półkach. Regały książkowe nie miały więc wyłącznie czysto praktycznego zastosowania, ale pełniły wręcz rolę ozdoby domostwa.

Przez lata “przaśnego minimalizmu” Polski Ludowej, a następnie z powodu agresywnej ekspansji szwedzkiego “minimalistycznego designu” regał półkowy na książki zatracił swój estetyczny sznyt i stał się czysto pragmatycznym meblem, o roli nie bardziej znaczącej niż w przypadku najzwyklejszego taboretu.

Na szczęście poczucie przestrzennego ładu wśród Polaków nieustannie się poprawia (niemały wpływ ma też pewnie poprawa kondycji finansowej gospodarstw domowych), a projektanci i producenci nowoczesnych mebli prześcigają się w pomysłach na zaspokojenie coraz bardziej wyszukanych wnętrzarskich zachcianek.

Regały półkowe ze stali

Stal to materiał konstrukcyjny, który – odpowiednio obrobiony i wyeksponowany – idealnie będzie wpasowywać się we wnętrza urządzone w stylu industrialnym lub loftowym. Zwolennikom prostoty i symetrii do gustu przypadną najprostsze regały składające się z pionowych ram spawanych z profili zamkniętych i równomiernie rozłożonych poziomych półek z drewna lub płyt wiórowych. Płyty wiórowe są materiałem tańszym od litego drewna, nieco łatwiejszym w obróbce, a ponadto występują w setkach różnych dekorów, dzięki czemu ich kolor/wzór można dobrać do niemal każdego pomieszczenia.

Szukając bardziej nieszablonowego wykorzystania stali na regały półkowe warto zwrócić uwagę na regały wykonane z rur hydraulicznych. Steampunkowego charakteru regału nadają łączniki hydrauliczne (kolanka, trójniki) stosowane zamiast spawów.

Dla absolutnych industrialnych freaków ciekawym pomysłem może być instalacja w loftowym mieszkaniu przemysłowych regałów półkowych, użytkowanych na co dzień w komercyjnych obiektach magazynowych i halach produkcyjnych. Oprócz niebanalnego wyglądu mają dużą przewagę nad designerskimi regałami opisanymi powyżej, ponieważ ich konstrukcja umożliwia łatwe zmienianie wysokości półek – w większości przypadków bez konieczności używania jakichkolwiek narzędzi. Jeśli jesteś zainteresowany regałami półkowymi koniecznie zapoznaj się z bogatą ofertą regałów na stronach sklepu wszystkodomagazynu.pl.

Designerskie regały z drewna lub płyt drewnopochodnych

Drewno lub materiały będące jego pochodną (MDF, płyta wiórowa, sklejka) jeszcze przez długi czas będą podstawowymi materiałami wykorzystywanymi w przemyśle meblarskim i raczej nie spodziewamy się rewolucyjnych zmian w tej materii. Płyty meblarskie są surowcem bardzo wdzięcznym w obróbce, a kreatywny projektant będzie w stanie wyczarować z nich prawdziwe perełki.

Kopalnią ciekawych pomysłów na wykorzystanie pozornie nudnej płyty wiórowej lub sklejki jest popularny serwis Pinterest. Po wpisaniu hasła ”book shelf” wyświetlają się setki inspiracji, spośród których do najciekawszych zaliczyć można: regał półkowy w kształcie drzewa, regały ze skośnymi półkami, półki na książki wkomponowane w kanapę lub wnękę pod schodami, regały z drewnianych drabin oraz dziesiątki projektów w stylu vintage.

Dodaj komentarz