Co trzeba wiedzieć o ukąszeniu przez kleszcza?

Wszystkie wycieczki na łono natury wiążą się z ryzykiem kontaktu z kleszczami. Jak wszyscy wiemy, przenoszą one bardzo groźne dla nas choroby, dlatego trzeba się ich wystrzegać. Co warto wiedzieć na ich temat?

Co warto wiedzieć o ukąszeniu przez kleszcza?

Mimo tego, że spora część z nas mówi o ukąszeniu przez kleszcza, to w rzeczywistości dochodzi do użądlenia. Powstaje ono w momencie, gdy pajęczak przyczepia się do naszej skóry oraz nakłuwa ją bardzo ostrym żądłem. Kiedy kleszcze są najbardziej aktywne? Przede wszystkim w okresie od marca do października. Warto jednak wspomnieć, że temperatura powyżej zera, które utrzymuje się przez dłuższy czas, sprawia, że do ukąszenia może dojść nawet w czasie zimy. Kiedy ukąsi nas kleszcz to możemy zamówić badanie kleszcza poprzez stronę https://zbadajkleszcza.pl/cena-badania-kleszcza-wroclaw/

Dlaczego ukąszenie przez kleszcza nie boli?

W czasie wbijania się w naszą tkankę skórną kleszcz wpuszcza do niej substancje, które działają znieczulająco oraz przeciwzapalnie. Warto jednak wspomnieć, że te pasożyty nie zawsze od razu wbijają się w skórę. Bardzo często przez dłuższy czas poruszają się po ubraniu, aby znaleźć idealne miejsce. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby po spacerze po łące czy lesie zdjąć ubranie oraz dokładnie obejrzeć swoje ciało, a nawet wziąć prysznic.

Co zrobić, gdy dojdzie do ukąszenia przez kleszcza?

Najważniejsze jest jak najszybsze pozbycie się kleszcza, który wbił się w naszą skórę. Do tego zadania potrzebna nam będzie pęseta lub sprzęt, który dostępny jest we wszystkich aptekach. Nie możemy także zapomnieć o dokładnej dezynfekcji rąk. Kiedy będziemy już gotowi, powinniśmy złapać kleszcza tak blisko skóry, jak to możliwe oraz wyciągnąć go szybkim ruchem. Jeśli jego część została w skórze, należy udać się do lekarza. Co zrobić z usuniętym pajęczakiem?

Możemy go spalić, zgnieść lub zabrać do laboratorium. Jak już wspomnieliśmy, kleszcz przenosi wiele chorób, dlatego ostatnio opcja jest najbardziej odpowiednia. Specjalista sprawdzi, czy dany pasożyt mógł nas zarazić. Takie działanie jest bardzo ważne, gdyż pozwoli nam na szybsze rozpoczęcie leczenia.

Dodaj komentarz