Dlaczego należałoby zainteresować się ekologią?

W związku z tym, że postępowanie masowej uprawy ziemi nie sprawdza się, albowiem towary spożywcze stają się raz za razem bardziej skażane różnorodnymi chemikaliami, do sądu zaczyna dochodzić ekologia. Jest aktualnie raz za razem więcej takich gospodarstw, w jakich hoduje się uprawy z wykorzystaniem wyłącznie prawdziwych nawozów i kompostu. Możemy sami zresztą przekonać się o tym każdego dnia, że ekologia staje się coraz ważniejsza oraz wciąż osiąga na sile, o czym ma okazję świadczyć chociażby zwiększająca się liczba sklepów ekologicznych. W takich położeniach odszukamy na półkach wyłącznie towary, jakie będą oznaczone szczególnymi certyfikatami, potwierdzającymi ekologiczną uprawy upraw, z których powstały pojedyncze artykuły spożywcze.

Jednakże jak będziemy mogli zauważyć, by dany towar w stanie zdobyć taki certyfikat, gospodarstwo, uprawy, z których będzie on wykonany, powinny być porządnie hodowane, według ścisłych norm. Z tego też powodu, nie każdy, kto będzie pragnął uprawiać ekologicznie warzywa oraz owoce, będzie mógł nadać swoim zbiorom taki certyfikat. Niemniej jednak, jeśli będziemy poszukiwać takich towarów, warto zwracać uwagę na to, czy będą one dysponować taki oczywiście identyfikator kontroli jakości. Rzecz jasna hodując ekologicznie uprawy, należy gruntownie zapomnieć o stosowaniu jakichkolwiek chemicznych środków, czy metod uprawy, zastępując je naturalnymi odpowiednikami. Co więcej istotną rolę będzie odgrywać stosowanie płodozmianu, mimo tego, że jest to rozwiązanie niezwykle kosztowne. Wiąże się bowiem z ograniczonym miejscem na uprawę określonego rodzaju warzyw. Ta metoda polega na tym, by poletko pozostało podzielone na co najmniej dwa obszary, gdzie na jednym będzie uprawiane jeden typ warzywa, a na drugim inny, a po sezonie, dwóch, nastąpi zmiana.

Ekologiczna hodowla będzie dotyczyć każdego aspektu hodowli, w tym również urządzeń, jakie będą używane do przygotowania ziemi, czy do zbiorów. Troszczy się się tutaj o to, żeby nie zanieczyszczały one powietrza, nie zużywały nazbyt sporo energii, czy paliwa, a także by nie powodowały jakichkolwiek strat w zbiorach, czy w samej ziemi, na przykład poprzez robienie nazbyt głębokich rowków w trakcie zagrabiania, co może sprawiać wysychanie gleby oraz jej wyjałowienie.

Dodaj komentarz