Dom z piwnicą bądź bez – wykonanie wylewek

W tradycji krajowej panuje przekonanie, że prawdziwy, dobry dom to taki, który jest wykonany w technologii murowanej – dopiero w ostatnich latach nieco zmienia się to przekonanie (u co niektórych) i stopniowo coraz więcej domów powstaje w technologii drewnianej. Większa część też z nas twierdzi, iż prawdziwy dom ma obowiązek mieć piwnice – takie przekonanie dominuje przynajmniej w kolosalnej większości osób średniego i starszego pokolenia, młodzi ludzie niekoniecznie już tak sugerują. Wobec tego również decydując się na budowę domu należy podjąć strategiczną decyzję – czy konstruować dom schematycznym, z podpiwniczeniem, ewentualnie po części podpiwniczony, lub również wybrać opcję domu ustawionego na gruncie, beż żadnej piwnicy. Jest to znacząca sprawa już na wstępie, kiedy przeglądamy przeróżne projekty domów, bowiem już w owym czasie powinniśmy wiedzieć, który projekt wybrać, aby było w nim jak najmniej przeróbek i zmian, niejednokrotnie wymagających poniesienia pobocznych kosztów.

Dom z podpiwniczeniem to będzie na pewno przydatną opcją w sytuacji, kiedy do dyspozycji mamy relatywnie nieduża działkę budowlaną, wtenczas najmniejsza nawet powierzchnia powinna być dogłębnie, z rozmysłem zagospodarowana – wtenczas można zainwestować w wylewki anhydrytowe. Konstrukcja domu w tej opcji zezwala na przykład na umieszczenie na poziomie piwnicy garażu, co zaoszczędzi miejsca na posesji, a dodatkowo mogą być tam zlokalizowane pokoje gospodarcze, kotłownia, a nawet takie pomieszczenia gospodarcze jak pralnia, suszarnia lub siłownia – będzie to perfekcyjne wykorzystanie pomocniczej powierzchni.

Mimo to w sytuacji, kiedy tak właściwie posiadamy rozległą posesje, korzystnym rozwiązaniem będzie podjecie decyzji o budowy domu na gruncie. Takie wyjście jest z pewnością mnóstwo tańsze, bo wybudowanie piwnicy podwyższa koszt budowy mieszkania, jeśli mówimy o stanie surowym, nawet do 30 procent, a to może okazać się suma niebagatelna. Co więcej koszt ten ma prawo być jeszcze znacznie większy, jeżeli okaże się, iż działka wybrana pod budowę domu posiada bardzo niski poziom wód gruntowych, wtenczas dom musi być budowany w technologii tak zwanej wanny, co bezsprzecznie zwiększy dodatkowo koszt jego podpiwniczenia.

Dodaj komentarz