Jakie zioła uznawane są za uzdrawiające?

Ziołolecznictwo na długie dziesięciolecia zeszło w niepamięć, wyparte przez medycynę opierającą się na syntetycznej produkcji leków. Zioła uznano wtenczas za mało wiarygodny środek leczenia, a część autorytetów lekarskich z przełomu XIX oraz XX w. twierdziła nawet, że są wybitnie niezdrowe i trujące.

W dzisiejszych czasach mimo to zioła z powrotem pozyskują słuszną sobie rangę we współczesnej medycynie dzięki propagowaniu medycyny naturalnej. Zioła warto jest wykorzystywać w wypadku wszystkich lżejszych schorzeń. Nie mają bowiem tak literalnych ubocznych środków przedsięwzięcia jak większość leków. Część współczesnych internistów oraz pediatrów zaleca nawet w wypadku infekcji korzystanie z ziół oraz stanowczo odradza stosowanie antybiotyków.

Przykładowo, w przypadku infekcji i zapaleń gardła oraz migdałków czy anginy, doktorowie polecają płukanki z szałwi, która ma silne przedsięwzięcie ściągające, bakteriobójcze oraz przeciwzapalne. Jednakże zdarza się w szeregu przypadków, że same zioła nie wystarczają oraz terapię trzeba wspomagać antybiotykami. Polska jest państwem o nadzwyczaj bogatej i różnorodnej faunie. Na jej obszarze występuje niezmiernie dużo roślin o właściwościach zdrowotnych. Zioła w Polsce pojawiają się zarówno w przyrodzie, np. na łąkach czy w lasach. Ze względu na doskonałe warunki geograficzne również uprawia się je w hodowlach.

Najpopularniejsze krajowe zioła odnajdują wykorzystanie zarówno w medycynie, jak i w kuchni – przetestuj również sklep konopny. Są to m.in. bazylia, tymianek, kminek, koper, pietruszka, majeranek, rumianek, szałwia, tymianek i mięta. Przetwarza się je, np. suszy albo mieli oraz wyprzedaje po pewnym czasie w formie przypraw czy też też wiąże w pęczki i sprzedaje się je w oczywistej formie. Z wielu ziół produkuje się także napary oraz herbaty, np. z szałwi oraz rumianku. Inne legendarne i cenione polskie zioła to dzika róża, jałowiec, brzoza, pokrzywa, podbiał, kasztanowiec, krwawnik, lipa, mniszek lekarski, babka lancetowata, głóg dwu i jednoszyjkowy, borówka czernica. Odnajdują wykorzystanie zwłaszcza w medycynie naturalnej, głównie w fitoterapii i aromaterapii.

Dodaj komentarz