Łazienka i kuchnia dla niepełnosprawnych – jak zaplanować?

Wybitnie dużo powiada się o tym, że nasze społeczeństwo prędko się starzeje, zresztą mamy też świadomość, że nasi rodzice, nasi dziadkowie coraz to częściej potrzebują pomocy i wsparcia od młodszych członków familii. Jeżeli mieszkamy ze starszą osoba, lub pragniemy pomóc jej w byciu samodzielnym i bezpiecznym warto jest przystosować łazienkę do potrzeb takiej osoby. Nawet do schematycznej wanny jesteśmy w stanie dokupić krzesełko, które możemy swobodnie podnosić oraz opuszczać za wsparciem korbki, bądź dżojstiku, to naturalnie dzięki czemu nawet postać niesprawna ruchowo może bezpiecznie oraz wygodnie dostać się do wanny.

Jeżeli natomiast zdecydujemy się na zakup odkrywczej wanny możemy wybrać nisko osadzony model ze szczególnymi, szczelnymi drzwiczkami, jakie wesprą bezpiecznie dostać się do wanny, potem wystarczy je wyłącznie zamknąć, zabezpieczyć szczególnym zamkiem, żeby nie mogły nam się otworzyć nawet pod naporem wody i bez pośpiechu się kapać.

Pożytecznym rozwiązaniem dla osób ubóstwiających korzystać z prysznica będzie mały brodzik, bądź też całkowity jego brak, z odpływem w podłodze, co potwierdza architekt wnętrz poznań. Do takiego prysznica jesteśmy w stanie nawet wstawić krzesełko, by osoby z zawrotami głowy, czy też które mają problemy z długim staniem mogły wygodnie korzystać z prysznica. Osoby niepełnosprawne coraz to częściej starają się być aktywne nie wyłącznie w sposób społeczny, jednak oraz profesjonalny, a to właśnie dzięki coraz to większej ilości udogodnień staje się to prostsze.

Niemniej jednak tak właściwie wszelkiego rodzaju udogodnienia najważniejsze są w domu osoby niepełnosprawnej. Jeśli urządzamy kuchnię, z jakiej również będą wykorzystywać osoby niepełnosprawne należy należycie ją wykończyć. Jeżeli jednostka jest na wózku inwalidzkim, przestrzeń kuchni musi być większa, pomiędzy meblami w kuchni chociaż 150 cm w okręgu, aby postać na wózku mogła swobodnie poruszać się między szafkami i ekwipunkiem kuchennym. Równie istotne jest dostosowanie blatów do potrzeb osób na wózkach, to oznacza zainstalować je niżej, tak by zdołało swobodnie do nich sięgać. Jest także szansę zakupienia kuchenek do gotowania i pieczenia w niższej zabudowie, co ułatwi korzystanie z kuchni. Wszelkie włączniki światła lub kontakty także muszą znajdować się w zasięgu dłoni osoby na wózku, by maksymalnie udostępnić jej bezproblemowe korzystanie z kuchni.

1 Komentarz

  • Szukasz sprawdzonej firmy, która oferuje blaty kuchenne? Miałem ostatnio remont kuchni i mogę z czystym sumieniem polecić ci blat dębowy z litego drewna od firmy Panmar. Sprawdź już teraz ich ofertę i zamów u nich blat bo naprawdę warto.

Dodaj komentarz