Niedrogie ubezpieczenie OC – w jakim miejscu zakupić?

W stworzonym przez nas kraju zgodnie z rozporządzeniem o ruchu drogowym każdy pojazd mechaniczny, który posiada obowiązującą rejestrację, musi mieć zabezpieczenie obowiązkowe, związane z odpowiedzialnością cywilną za wyrządzone szkody transportowe – takie ubezpieczenie nazywane jest w skrócie OC. Mieści ono takie sytuacje, kiedy tak właściwie figura wykorzystująca w danej chwili pojazd (nie musi to być posiadacz pojazdu) sprawi szkody w skutku czy to kolizji drogowej, czy wypadku, przy czym mniemanie szkoda mieści zarówno szkody materialne, jak na przykład niedociągnięcie drugiego pojazdu, jak też oraz odniesiony szwank na zdrowiu innych osób, włączając z utratą życia przez dane osoby. Dziś obowiązujące przepisy ustaliły, że ubezpieczenia i odszkodowania w tym zakresie są obowiązkowe, ponieważ przecież w pewnych sprawach powstałe szkody mogą być o nadzwyczaj gigantycznej wartości, w owym czasie osoba prywatna jako sprawca zdarzenia nie będzie w pewnych momentach miała możliwości naprawienia tej szkody, a więc wypłaty zadośćuczynienia w takim aspekcie, by było ono kompletną rekompensatą.

Jest dość znamienne, że pojazd ubezpieczony w aspekcie OC nie podlega procedurze, że jego posiadacz uzyska odszkodowanie – naturalnie w owym czasie, kiedy tak właściwie jest sprawcą zdarzenia drogowego – to posiadane odbezpieczenie zdejmuje z niego odpowiedzialność cywilną za to, co się stało – sytuacje te nie obejmują oczywiście odpowiedzialności oddanej sprawcy wypadku lub kolizji drogowej, jest to zupełnie oddzielny rozdział. Mimo to sprawca wypadku, jeżeli poniesie szkodę materialną, również może otrzymać naprawienie szkody, na przykład za rozbity pojazd, jeśli będzie posiadał inne ubezpieczenie komunikacyjne, a więc autocasco – w owym czasie ubezpieczyciel wypłaci zadośćuczynienie w każdym wypadku (dopuszczalne jest wykluczenie wypłaty odszkodowania w niektórych sytuacjach, jak na przykład sprawienie szkód w stanie nietrzeźwym lub też pod wpływem alkoholu). W sytuacji, jeżeli właściciel zarejestrowanego w Polsce pojazdu maszynowego nie opłaci ubezpieczenia OC, a kwestia ta wyjdzie na jaw, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny narzuci karę na właściciela pojazdu o równowartości 750 euro.

2 Komentarze

  • Czy firmy od przeprowadzek też mają ubezpieczenie OC? Co się stanie z moimi rzeczami, jeżeli firma transportowa bedzie miała kolizję i moje rzeczy ulegną zepsuciu, co wtedy?

Dodaj komentarz