Nowele, gawędy, wiersze – imponujące dla każdego

Wszelkie dzieci kochają bajki. Rodzice mają skomplikowane zadanie, ponieważ od najmłodszych lat swojego dziecka muszą takie bajki wymyślać czy czytać. W każdym domu, w jakim są małe dzieci są też oraz Książki z opowiadaniami dla dzieci.

Czasem to wielkie, grube księgi z kultowymi oraz znanymi nam wszystkim bajkami, czasem to nieduże książeczki, w jakich jest jedno opowiadanie. Bajki muszą być dostosowane do wieku malucha. Fantazja, szczególnie tych najmłodszych, jest niezmiernie rozbudowana. Bajki powinny budować pewien światopogląd, powinny ostrzegać przed złem świata, jednakowoż także powinny pokazywać odpowiednie odsłony życia, solidne cechy ludzi. Drobnym dzieciom trzeba to w trafny sposób przedstawić. Temu służą właśnie bajki. Jest ich niezmiernie wiele. Są bajki wymyślone przed wieloma laty i jak mantra powtarzane wszystkim dzieciom, są bajki nowoczesne – wypróbuj Ignacy Krasicki. Powinniśmy pamiętać, żeby takie bajki czytać naszym dzieciom. Pociechy miłują, gdy opowiadamy im bajki, gdy przedstawiany interesujące historie. A takie zawarte są w lekturach.

Każdy z nas spotykał się z nowelą. Na pewno niejedną taką nowelę przeczytaliśmy. Któż z nas jako drobne dziecko nie odczytywał baśni. Nie ma pewnie takiej osoby. Każdy człowiek, bez względu od wieku czy płci ma na swoim koncie przynajmniej parę przeczytanych baśni. Czasami ubóstwiamy ten typ książek oraz chętnie sięgamy po coraz to nowatorskie baśnie. Sporo z nich to baśnie kultowe, legendarne nam wszystkim, w wielu przypadkach czytane, wielokrotnie opowiadane przez rodziców.

Bajki takie zapadają nam w pamięć, z przyjemnością opowiadamy je stworzonym przez nas dzieciom czy wnukom. W bibliotekach, księgarniach lub czytelniach jest gigantyczny wybór przeróżnych baśni. Są także i baśnie dla dorosłych. Baśń to książka opierająca się na fantastyce. Stąd nadrzędnymi śmiałkami są postacie fikcyjne – wróżki, krasnale, królewny, źli czarnoksiężnicy, smurfy. Baśnie opierają się na przeróżnych motywach. Jakakolwiek baśń ma na celu przedstawienie czytelnikowi konkretnych cech, rzeczowych wydarzeń, rzeczy, z jakimi będziemy w stanie spotkać się w dziennym życiu. Takie baśnie powinniśmy w trafny sposób interpretować. Każdy robi to po swojemu.

Dodaj komentarz