Plusy i minusy wykorzystywania sterowanych przewiertów

Tworzenie instalacji energetycznych, wodnych czy gazowych to duże wyzwanie dla inżynierów i projektantów. Często pojawiają się na ich drodze rozmaite budynki, ulice albo tory kolejowe, czy nawet przeszkody naturalne, typu rzeki albo góry. Pokonanie tego wszystkiego jeszcze do niedawna związane było albo z potrzebą wykonywania jakiegoś przekopu, albo, jeśli była taka możliwość, {w jakiś sposób ominięcia|ominięcia w jakiś sposób. Ale żeby rozwiązać ten problem sięgnąć można również po nowoczesne technologie, czyli przewierty sterowane.

Przewierty zaczęto po raz pierwszy wykonywać kilka dekad temu, od tego okresu maszyny do takich zadań bardzo się rozwinęły i jest też ich większa dostępność. Niestety ich dużą wadą nadal są wysokie ceny, przez co jedynie duże firmy mają możliwość ich zakupienia. Ale dla inwestora najważniejsze są plusy, a tych jest faktycznie sporo. przewierty sterowane w zasadzie są bezinwazyjne, można je wykonywać bez patrzenia na to, co jest zrobione na powierzchni. Nie trzeba nic kopać, nie trzeba blokować ruchu na wiele godzin, bowiem wszystko załatwia specjalistyczny sprzęt. Dzięki temu przeciski kretem wybierane są coraz częściej jako alternatywa dla zwykłych metod, chociaż do krajów zachodnich jeszcze nam trochę brakuje.

Jak pokazują statystyki, liczba przewiertów sięga tam nawet 70 procent wśród wszystkich robót tego typu, natomiast u nas będzie to kilka razy mniej. Lecz mając na uwadze zainteresowanie tą metodą należy się spodziewać, że te statystyki się poprawią.

Dodaj komentarz