Śmieci, które można sprzedać – makulatura oraz skup złomu

Elektrosmieci to grupa towarów, która nie powinna trafić do jakiegokolwiek pojemnika. Są to przede wszystkim sprzęty AGD wielkogabarytowe (chłodziarka, piecyk, zmywarka, pralka) oraz małogabarytowe (miksery, czajniki, tostery, żelazka, noże elektryczne, gofrownice itp.), sprzęt RTV (telewizory, radia, magnetofony, kamery, video, dvd itp.), sprzęty telekomunikacyjne oraz teleinformatyczne (komputery, laptopy, głośniki, telefony, faksy itp.), wszelkiego rodzaju elektryczne zabawki, narzędzia, automaty, wyposażenia oświetleniowe czy akcesoria lecznicze. Ich wyrzucenie może równać się z oddaniem do wyjątkowego punktu, który mieści się w każdym mieście: ma prawo być to sklep z sprzętami elektrycznymi, gminny punkt przyjęć elektroodpadów, portal internetowy lub skup złomu.

Nie zapominajmy, aby elektrośmieci oddać w ręce specjalistów, którzy zajmą się ich utylizacją, albowiem mogą one zawierać dużo niebezpiecznych substancji: rtęć, ołów, kadm, związki bromu, chrom, nikiel lub azbest, które mają niezmiernie ujemny wpływ na środowisko naturalne i nigdy nie powinny znaleźć się na prostym wysypisku śmieci. Recykling to hasło powiązane z ochroną przyrody będącą częścią nauki zwanej ekologią. Oznacza ono przerób surowców wtórnych, jakimi są papier, szkło czy różnorodnego rodzaju metale – tu polecamy złomowisko warszawa. To naturalnie dzięki niemu w obfitym stopniu jesteśmy w stanie zmniejszyć wielkie góry śmieci odnajdujące się na wysypiskach. Nie powinny one tam leżeć, czekać na rozkład, jednak mogą zostać powtórnie użyte.

Jednak by mogło to nastąpić, potrzebna jest segregacja śmieci. Musimy w takim razie wyrzucać je do słusznie oznaczonych pojemników, osobno plastik, szkło, metal czy papier. Dzięki temu mogą one iść do przerobu. Współcześnie już dzieci w podstawówce uczone są, jak należy segregować odpadów. Jest to niezwykle bystre podejście osób dorosłych, ponieważ wyrzucanie odpadków do należycie oznaczonych, przeznaczonych do tego pojemników potrzebuje wyrobienia sobie pewnego nawyku. Ewidentnie łatwiej oraz prędzej jest je włożyć do prostego kosza na śmieci, jakkolwiek warto zastanowić się, do czego to może to doprowadzić w przyszłości. W końcu już dzisiaj środowisko jest wybitnie zanieczyszczone.

Dodaj komentarz