Troszczmy się o stawy kolanowe – sprawdź, co radzi doktor

Kiedy jesteśmy młodzi, wydaje nam się, iż przenigdy się to nie zmieni, nic nie będzie nam dolegało oraz mamy wyraźnie poczucie nieśmiertelności i niezniszczalności. To kłopotliwe rzeczywistość często sprawdza te poglądy dając nam przejrzyście do zrozumienia, że jesteśmy wyłącznie kruchymi istotami, które mimo obszernej woli życia jest bardzo łatwo zniszczyć. Kiedy działają bez zarzutu, mimo naszej klarownej niedbałości, nie odczuwamy jakichkolwiek dokuczliwości a nawet jeżeli posiadamy niewielkie przypadłości, to bagatelizujemy je.

Dopóki chodzimy normalnie nic nam nie przeszkadza, to kłopotliwe kiedy pojawia się większy problem nieoczekiwanie okazuje się ja niezwykle potrzebne do naszego szczęścia jest prawidłowe aktywność stawów, przede wszystkim kolanowych, które pozwalają nam na pokonywanie znacznych odległości pieszo oraz banalne załatwianie wszelkich spraw, bez wspomagania się innymi.

Niestety nadzwyczaj w wielu przypadkach okazuje się, iż zwyrodnienia stawów kolanowych nie są odczuwalne przez nas znamiennie, a postępują – dzieje się to nadzwyczaj powoli, a z tego powodu znaki nie pojawiają się nawet miesiącami – tu pomoże osteopata Sosnowiec. Za to kiedy już odczujemy jakąkolwiek dokuczliwość okazuje się, iż stopień zaawansowania jest dość duży oraz nadaje się już do leczenia. O stopniu zaawansowania czy też w ogóle występowaniu zwyrodnienia przeważnie dowiadujemy się przez badanie rentgenowskie albo poprzez USG.

Stawy kolanowe leczy się w zależności od uszkodzenia powierzchni stawowej, lecz niezwykle w wielu przypadkach robi się to poprzez wyjątkowe zastrzyki, w większości wypadków są to zastrzyki, a w takim razie stosowana jest tu metoda określana jako wiskosuplementacja, czyli wstrzykiwanie kwasu hialuronowego w bolące miejsce. Zastrzyki na ogół wykonuje się w odstępach jednego tygodnia, na jeden staw, a seria takich zabiegów wynosi od trzech do pięciu zastrzyków. Oprócz tego stosuje się także metody akcesoryjne, razem z zastrzykami, a w związku z tym takie jak rehabilitacja ruchowa oraz fizykoterapia, lekarstwa przeciwzapalne czy przeciwbólowe bądź stosowanie preparatów z glukozaminy czy kwasu chondroitynosiarczanowego w sposób doustny. W kwestii stawów nadzwyczaj istotna jest bezsprzecznie także profilaktyka, która obejmuje oczywiście utrzymanie odpowiedniej wagi ciała, dobre dobieranie aktywności fizycznej, a w następstwie tego nie przeciążanie się, dobre odżywianie i niebagatelizowanie dowolnych dolegliwości.

Dodaj komentarz