W jaki sposób pozbyć się zadłużenia? Komornik oraz windykacja

Jeśli zalegasz z opłatami czy też ratami zadłużenia, zwracaj uwagę na pocztę. Być może niedługo dostaniesz wezwanie do zapłaty. Jeżeli w dalszym ciągu nie płacisz, do Twoich drzwi może zapukać korporacja windykacyjna lub komornik. Wielu dłużników sądzi, że ten drugi to urzędnik państwowy. Jednak komornik to funkcjonariusz publiczny, jaki funkcjonuje przy sądzie rejonowym. Windykacje z jego uczestnictwem nie należą do najprzyjemniejszych, lecz niestety są niezmiernie częste. Współpracują z nim firmy windykacyjne, bo niektóre sprawy sądowe kończą się oczywiście nakazem egzekucji komorniczej. Windykacja komornicza w takich jednostkach polega na kompleksowej kooperacji ze wspomnianym funkcjonariuszem powszechnym.

Chodzi tutaj po największej części o egzekucję, jednakowoż również licytację również nieruchomości jak i mienia dłużnika – sprawdź ugoda z wierzycielami. Komornik jest też zobowiązany do poszukiwań majątku, jaki dłużnik ukrywa. Stąd czasem miarodajne wpadki, w jakich do majątku zaliczano samochód sąsiada, jaki stał przed posiadłością dłużnika. Warto, w takim razie płacić wszelkie rachunki w terminie. Kłopoty finansowe niosą ze sobą powstawanie długów. Gdy dłużnik stara się je spłacać regularnie, firmy windykacyjne stosują tzw. miękką windykację. Jeżeli wezwania do zapłaty nie dają żadnych rezultatów w owym czasie stosuje się tzw. twardą windykację. Wszystko zależy od zadłużenia. Jeśli powstało ono niedawno, a do tego jest to pierwszy dług konsumenta wtedy wierzyciele są bardziej wyrozumiali.

Windykatorzy stosują wówczas przeciętne wezwania do zapłaty, ewentualnie negocjują z kontrahentem rozłożenie długu na raty. Jeżeli zobowiązanie istnieje już od dłuższego czasu, a miękka windykacja nie przyniosła do tej pory skutku, windykatorzy występują do sądu o wydanie wyroku. Często po takim kroku zadłużony ma do czynienia z egzekucją komorniczą. Jeżeli jest ona niemożliwa dłużnik może pozostać podciągnięty do odpowiedzialności karnej. Tak się dzieje, np. postaciami, jakie nagminnie uchylają się od płacenia alimentów. Uważać również muszą przedsiębiorcy, jacy nie płacą, np. za towar. Ich zadłużenie powoduje najpierw zastosowanie windykacji miękkiej, a w razie braku efektów przechodzi się do windykacji miękkiej.

Dodaj komentarz