Zamknięty czy otwarty kominek – który będzie lepszy

Szukając kominka do montażu w domu właściciele mają wiele możliwości do wyboru. Kominki gdańsk są oferowane w ogromnej liczbie modeli i wzorów, różniących się zarówno rozmiarem i parametrami, jak też wyglądem zewnętrznym. Dużą rolę odgrywa również to, czy taki kominek wykorzystany ma być jako źródło ogrzewania, czy będzie pełnił jedynie funkcję dekoracyjną.

Aktualnie coraz częściej kominki wykorzystuje się do zapewnienia w pomieszczeniach odpowiedniej temperatury, dlatego też również to należy uwzględnić przy wyborze. Jedną z ważniejszych spraw będzie to, czy konstrukcja kominka ma być zamknięta czy otwarta. Obie te opcje mają szereg zalet i wad, i oba świetnie się sprawdzają w wielu domach. kominki jotul otwarte mają w pierwszej kolejności funkcję dekoracyjne. Samo palenisko jest w nich umieszczone z reguły na środku, a przez to, że drewno jest swobodnie spalane, to duża część energii wylatuje przez komin na zewnątrz.

Ogólną sprawność takiej instalacji można podnieść wykonując dużą, masywną obudowę, jaka po ogrzaniu wolno będzie oddawała zgromadzony zapas energii. Zupełnie odmienną konstrukcję posiadają kominki hajduk. W ich przypadku palenisko jest zbudowane ze stali lub żeliwa, z wykorzystaniem szklanych szyb. Dzięki temu tego typu modele są dużo bardziej sprawne, a dodatkowo mogą być dużo skuteczniej wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń. Dużą rolę odgrywa rodzaj materiału, z jakiego zostaną zrobione. Tradycyjna stal mniej kosztuje, ale daje duże możliwości jeżeli chodzi o wzornictwo, z kolei żeliwo ma znacznie lepsze parametry.

Dodaj komentarz