Zapożyczenia społecznościowe (social lending) – czym są i jak działają?

Social lending to zaistniała w 2005 roku w Wielkiej Brytanii inicjatywa kredytów społecznościowych, jakie miały stać się realną alternatywą dla pożyczek bankowych. W naszym kraju taka forma pozyskania dodatkowych środków pieniężnych jest osiągalna od niedawna. Niemniej jednak pożyczki społecznościowe nie są całkowitą nowością na lokalnym rynku, chociaż ich popularność wzrosła odważnie dopiero w ostatnim czasie.

Czym jednak są pożyczki społecznościowe? Jest to alternatywa dla kredytu lub pożyczki udzielanej przez instytucję pieniężną czy bank. Użytkownicy specjalistycznych portali oferujących tego rodzaju usługi proponują sobie jeden drugiego pożyczki, które zezwalają im zarobić znacznie więcej aniżeli na bankowej lokacie, w czasie kiedy tak właściwie jednostka potrzebująca pieniędzy ponosi koszty niższego aniżeli bankowe oprocentowania. Warunki udzielanej pożyczki obie osoby muszą już uzgodnić między sobą, tak samo jak sposób zabezpieczenia opłat. Niewątpliwymi plusami jakimi mogą się pochwalić pożyczki społecznościowe jest brak ciężkich formalności, z którymi mamy do czynienia w bankach i szybkość transakcji. Najbardziej popularne jest pożyczanie niewielkich kwot, choć zdarzają się i pokaźniejsze kwoty. W następstwie tego też na znaczeniu osiąga zabezpieczenie pożyczanych pieniędzy. Aby chronić internautów serwisów zaprzątających się pośredniczeniem w kontaktach pomiędzy pożyczkobiorcą a pożyczkodawcą współpracują z wieloma podmiotami – takimi jak specjalne firmy windykacyjne czy biura wiadomości gospodarczej.

Pożyczki społecznościowe są udostępniane na podstawie umowy, za pośrednictwem internetowego serwisu. Serwis pobiera prowizję od zawartych umów oraz na tym zarabia. Wielkość odsetek jest dostosowywana ustawą antylichwiarską- zatem interesy pożyczkobiorców chroni instytucja odsetek optymalnych. Nie zmienia to jednakże faktu, że pożyczkodawca zyskuje na takiej pożyczce o wiele więcej aniżeli na jakiekolwiek lokacie – chociaż kilkanaście procent w skali roku. Wobec tego obie osoby mają wielkie szanse zdobyć na takiej transakcji.

Dodaj komentarz