Zioła jako istotny aspekt lecznictwa?

Z czym kojarzy się ziołolecznictwo? Pierwsze skojarzenie to leczenie ziołami oraz tak jest również rzeczywistości. Zioła w medycynie odgrywają kolosalną rolę z powodu ich wielorakich funkcji oraz właściwości. Gdzie można znaleźć odpowiednie zioła? Wolno je odkryć wszędzie: od pól i łąk, po lasy oraz góry aż do nabrzeży morskich.

Czy istnieją gatunki ziół, które są niezmiernie do siebie podobne jednakże jedne mogą być zagrożeniem dla dobrego samopoczucia a drugie wyraźnie przeciwnie? Z ziołami jest jak ze zwierzętami, jest dużo odmian i w wielu przypadkach co poniektóre gatunki ze względu na bliskie pokrewieństwo są do siebie podobne.

Jedyne, co ma prawo je odróżnić to występowanie w przeróżnym klimacie oraz miarodajne pomniejsze różnice w fizjonomii. Jako przykład zioła pokrewnego, jakkolwiek mającego te same właściwości lecznicze można podać rumianek alpejski i rumianek patagoński. Te zioła w medycynie odgrywają mniejszą rolę aniżeli na przykład szałwia lub dzika róża, lecz w lokalnej tradycji leczniczej (Patagonia, Szwajcaria, Austria) są one istotnym elementem w domowej medycynie.

Nieraz zioła te pojawiają się jako motywy roślinne na herbach lub też nawet godłach poszczególnych miast oraz prowincji. Kolejne skojarzenie związane ze słowem ziołolecznictwo to domowa medycyna alternatywna – przetestuj bubba kush. Gorące ziołowe herbatki, mocniejsze przyprawy w daniach dla ludzi schorowanych albo wyciągi z ziół w postaci olejków służących na ogół jako podgrzewacze dla ciała. Kojarzy się to również ze starszymi kobietami ze wsi, które wychodzą na całe dnie do lasów w poszukiwaniu porządnego zioła, by potem przyrządzić z nich jakieś lekarstwa na czarną godzinę. Zioła w medycynie wzięły swój początek najprawdopodobniej czy też jeszcze w starożytnej Mezopotamii bądź w antycznych Chinach.

Najprędzej wydaje się prawdopodobna ta druga wersja, że względu na wszechstronność Chińczyków i pomysłowość oraz zdolność eksperymentowania. Ziołolecznictwo nie było sferą, jaka powstała na przełomie paru lat. Czas przydatny na powstanie tej dziedziny medycyny musiał trwać całe wieki, że względu na bogactwo ziół w świecie przyrody i ze względu na czas obserwacji, w jaki sposób organizm odpowiada na daną roślinę.

Dodaj komentarz