Zioła jako ważny aspekt lecznictwa?

Z czym łączy się ziołolecznictwo? Pierwsze skojarzenie to leczenie ziołami i tak jest także realności. Zioła w medycynie grają dużą rolę z powodu ich wielorakich funkcji i właściwości. Gdzie można odszukać profesjonalne zioła? Wolno je odszukać wszędzie: od pól oraz łąk, po lasy i góry aż do nabrzeży nadmorskich.

Czy istnieją gatunki ziół, które są wybitnie do siebie analogiczne jednakże jedne mogą być zagrożeniem dla zdrowia a drugie wyraźnie przeciwnie? Z ziołami jest jak ze zwierzętami, jest dużo rodzajów i wielokrotnie niektóre gatunki ze względu na krewne pokrewieństwo są do siebie pokrewne – sprawdź halucynki grzyby. Jedyne, co ma okazję je odróżnić to występowanie w przeróżnym klimacie oraz miarodajne pomniejsze różnice w fizjonomii. Jako przykład zioła podobnego, ale dysponującego te same właściwości lecznicze wolno podać rumianek alpejski i rumianek patagoński.

Te zioła w medycynie grają mniejszą rolę aniżeli na przykład szałwia lub dzika róża, jednak w lokalnej tradycji lekarskiej (Patagonia, Szwajcaria, Austria) są one ważnym szczegółem w domowej medycynie.

W szeregu przypadków zioła te pojawiają się jako motywy roślinne na herbach bądź też nawet godłach poszczególnych miast i prowincji. Kolejne skojarzenie połączone ze słowem ziołolecznictwo to domowa medycyna alternatywna. Gorące ziołowe herbatki, mocniejsze zalewy w daniach dla osób chorych czy też wyciągi z ziół w postaci olejków służących zwykle jako podgrzewacze dla ciała.

Kojarzy się to również ze starszymi damami ze wsi, jakie wychodzą na całe dnie do lasów w poszukiwaniu godziwego zioła, by potem przyrządzić z nich jakieś lekarstwa na czarną godzinę. Zioła w medycynie wzięły swój początek najprawdopodobniej lub jeszcze w starożytnej Mezopotamii bądź w starożytnych Chinach. Najszybciej wydaje się prawdopodobna ta druga wersja, ze względu na wszechstronność Chińczyków oraz pomysłowość oraz umiejętność eksperymentowania. Ziołolecznictwo nie było dziedziną, jaka powstała na przełomie paru lat. Czas pomocny na powstanie tej dyscypliny medycyny musiał trwać pełne wieki, ze względu na bogactwo ziół w świecie przyrody oraz ze względu na czas obserwacji, w jaki sposób organizm odpowiada na daną roślinę.

Dodaj komentarz